Przed nami derby z MKS Korsze!

Nic tak nie elektryzuje sportowego kibica jak pojedynki derbowe, najlepiej dotyczące dwóch klubów z tego samego miasta. Niestety ostatnie w tej samej klasie rozgrywkowej miały miejsce w Kętrzynie ponad trzydzieści lat temu, kiedy „wojskowa” wtedy Granica toczyła niezapomniane pojedynki z „miejskim” Agrokompleksem.

Jeśli nie ma możliwości ekscytować się meczami dwóch kętrzyńskich drużyn, niezmiennie popularnością cieszą się derby na szczeblu powiatowym. Jednymi z nich są mecze z MKS-em Korsze, które zawsze przynosiły kibicom wiele emocji, spięć boiskowych, pięknych bramek a na koniec jednym wielu smutków a drugim radości.

W sobotę, 6 kwietnia, o godzinie 16.00, na stadionie MKS-u czeka nas pojedynek derbowy!

Z racji bliskości położenia Kętrzyna i Korsz historia obu klubów niejednokrotnie bezpośrednio się przenikała. Chodzi o wspólne mecze ligowe, liczne mecze sparingowe, trenerzy pracujący w obu klubach, jak również piłkarze reprezentujący zarówno barwy Granicy jak i zespołu Korsz. Można tu przypomnieć min. osoby Wojciecha Lubienieckiego, jego syna Daniela, Mirosława Millera czy Mariusza Niedziółki. Z obecnie grających, Damian Roksela, Paweł Kowalewski i Krzysztof Łokietek (teraz kontuzjowany) w przeszłości przez wiele sezonów reprezentowali MKS Korsze a Wołowik Michał dziś z Korsz, to kiedyś zawodnik naszej Granicy.

MKS Korsze znajdują się bezpośrednio przed nami w tabeli forBET IV ligi, to jest na ósmej pozycji mając jeden punkt więcej od nas, ale i jeden mecz zaległy do rozegrania. W 17 meczach sezonu nasz rywal zdobył 28 punktów, notując 8 wygranych, 4 remisy i 5 porażek, bilans bramkowy 34:24. U siebie Korsze w 9 meczach 4 razy wygrały (4:2 z Zatoką, 4:1 z Drwęcą, 5:1 z Romintą i 3:1 z Unią), 2 razy zremisowały (1:1 z Motorem i 0:0 z Czarnymi) i 3 razy przegrały (0:2 z Concordią, 1:2 z Jeziorakiem i 0:1 z Mamrami). Najlepszymi strzelcami drużyny, z 7 golami każdy są: Piotr Trafarski, Konrad Juraniec i Piotr Kozłowski. W sobotę Korsze odnotowały remis 1:1 w Braniewie.

Niestety statystyka ostatnich meczy z Korszami, szczególnie na wyjeździe jest dla nas mocno niekorzystna. I tak ostatnie pięć spotkań w Korszach przegraliśmy i to wyraźnie, bo kolejno 0:7, 0:4, 0:1, 0:3 i w tamtym roku 1:3. Bilans bramek 18:1 dla Korsz… Ostatni raz tam wygraliśmy    5 listopada 2011 roku, w meczu ówczesnej III ligi podlasko-mazurskiej, w stosunku 3:1, po trzech trafieniach Pawła Kowalewskiego.

Dla ciekawości przypominamy składy obu zespołów z tego zwycięskiego meczu:

5 listopada 2011, Stadion Miejski w Korszach
MKS Korsze – Granica Kętrzyn 1:3 (0:2)
Paweł Chwaszczewski 75′ – Paweł Kowalewski 21′, 33′ (k), 52′

MKS: Maciej Krupiczojć – Piotr Sawicki (70′ Wojciech Mikołajczyk), Paweł Branicki, Daniel Fedczak, Rafał Solecki (70′ Damian Sawicki) – Adrian Romanowski (46′ Dawid Terefeńko), Damian Roksela, Paweł Sawicki, Piotr Kozłowski, Krzysztof Piwiszkis (46′ Paweł Chwaszczewski) – Michał Miller

Granica: Błażej Barwicki – Paweł Miłoszewski, Piotr Wojnicki, Mariusz Wepa, Paweł Aleksandrowicz – Marek Traut, Krzysztof Połeć, Kamil Piątkowski, Kacper Rałowiec, Szymon Szmelc (77′ Daniel Kłosowski) – Paweł Kowalewski

Zła passa naszych piłkarzy w meczach z MKS -em Korsze niestety nie dotyczy tylko meczy wyjazdowych. Dla przykładu w tamtej rundzie przegraliśmy o siebie 0:2 (0:2), a komplet punktów uzyskaliśmy ponad trzy lata temu, bo 23 kwietnia 2016, gdy po golu … Pawła Miłoszewskiego w 90 minucie ,wygraliśmy 1:0 w meczu III ligi podlasko-mazurskiej. Poniżej statystyki z tego spotkania:

Granica Kętrzyn 1 – 0 MKS Korsze
  Paweł Miłoszewski 90 1 – 0
(1) Paweł Lubowiecki (12) Dawid Zięba
(14) Konrad Gan (9) Adam Gąsiorowski ŻK
  46 (6) Jacek Miłek ŻK
(9) Paweł Miłoszewski ŻK (4) Jacek Gabrusewicz ŻK
  70 (7) Rafał Solecki
(10) Mateusz Michałowski (14) Patryk Obidowski
  77 (13) Paweł Bociej
(2) Dawid Szymański (42) Łukasz Woźniak
(6) Kacper Rałowiec (29) Adam Krajewski
(19) Sebastian Zdankowski
  37 (15) Damian Awtuch
(5) Daniel Fedczak
  85 (16) Patryk Jędrzejewski ŻK
(16) Tomasz Rotenberg (3) Paweł Branicki
(7) Łukasz Swacha-Sock (8) Piotr Kozłowski ŻK
(18) Jarosław Wołowik ŻK
  72 (17) Damian Kielczyk
(11) Paweł Sawicki
(11) Tomasz Bobrowski (94) Paweł Kowalewski

Ciekawostką jest fakt, że w tamtym meczu w ataku MKS-u cały mecz rozegrał… Paweł Kowalewski.:)

Statystyki statystykami, ale w derbach zawsze wynik przed pierwszym gwizdkiem sędziego jest niewiadomą, a wszystko weryfikuje boisko, które niestety o tej porze roku w Korszach będzie mokre i grząskie, ale jednakowe dla obu zespołów. Wysoką rangę sobotniego pojedynku derbowego zauważono też w Olsztynie wyznaczając do jego prowadzenia, najlepszego arbitra Warmii i Mazur, Wojciecha Krztonia.

Patrząc na wspólne losy niektórych zawodników w obu klubach należy życzyć by jeden z Pawłów, Miłoszewski lub Kowalewski, znowu zapisali się chlubnie w historii pojedynków z Korszami, by swoją grą, a najlepiej golami odwrócili te niekorzystne statystyki. A jak nie oni to może Damian Roksela … ???:):):)

📸Piotr Piercewicz/ Korsze-Granica 4:0/ 2014