Biało-niebiesko-zielone prześwietlenie – Adam Fedoruk

Nikt nie wie, jak będzie wyglądała rzeczywistość po zakończeniu pandemii koronawirusa, ale można się spodziewać, że zmiany dotkną każdej dziedziny życia w naszym kraju, jak i na świecie. Trudno również przewidzieć, co stanie się w piłką nożną i klubami w Polsce oraz w naszym regionie. Jak dotychczas, rozgrywki III ligi i niższych klas w całej Polsce, zostały zawieszone do końca kwietnia. Obserwując jak rozwija się sytuacja z epidemią, na ten moment trudno być optymistą i wierzyć, że uda się wznowić je zgodnie z aktualnym planem, czyli na początku maja. Gdybanie nic jednak tu nie da, wypada mieć nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcia, bo wiara umiera ostatnia…:). Teraz jedynie możemy przyłączyć się do „odgórnego” apelu odnośnie pozostania w domu oraz do zastosowania się do wszelkich rekomendowanych zaleceń. A jeśli zostaniemy w domu to w ramach wypełnienia nadmiaru czasu oraz wstępnego zapoznania, proponujemy cykl szybkich wywiadów z nowymi twarzami w klubie. Następnie wypada jedynie cierpliwie czekać, by mieli oni możliwość zaprezentowania się przy „B20” :):):). Jako pierwszego „prześwietliliśmy” dyrektora sportowego Granicy, Adama Fedoruka:).

Imię i Nazwisko / Boiskowy pseudonim: Adam Fedoruk / Fedor
Data i miejsce urodzenia: 11.12.1966 r. Elbląg
Wzrost: 180cm
Waga: 80kg
Preferowana noga: obunożny – prawa i lewa funkcjonalna.
Pozycja na boisku: boczny obrońca(lewy), skrzydłowy, środkowy ofensywny pomocnik(10)

Przebieg dotychczasowej kariery sportowej:

Zawodnik – Olimpia Elbląg, Stal Mielec, Legia Warszawa, Amica Wronki, Raków Częstochowa, PAO Kavala(Grecja), Zatoka Braniewo, Lechia-Polonia Gdańsk, Riverhaunds Pittsburgh(USA), Lechia Gdańsk, Olimpia Elbląg.

Trener- Zagłębie Lubin, GKS Bełchatów, Cracovia Kraków, Olimpia Elbląg, Huragan Morąg, Miedź Legnica, Karpaty Krosno, Mławianka Mława, Lechia Gdańsk, Wigry Suwałki, Granica Kętrzyn.

Najważniejsze osiągnięcia sportowe:

Jako zawodnik – Dwa Mistrzostwa Polski z Legią Warszawa, Dwa Puchary Polski z Legią, Superpuchar z Legią Warszawa, , Liga Mistrzów z Legią Warszawa, 18 występów w I-Reprezentacji Polski, ponad 300 meczów w Ekstraklasie,

Jako Trener – Mistrz Polski z Zagłębiem w sezonie 2005/2006(trener przygotowania technicznego)

Jak byłem mały to chciałem zostać … strażakiem, policjantem i lekarzem.

Moje hobby/ zainteresowania poza piłką to… Futbol, futbol i futbol.

Ulubiona książka to… 11 pierścieni Phila Jacksona 

Ulubiony film to… filmy biograficzne, które lubię.

Ulubiona potrawa to… tradycyjna kuchnia domowa, kotlet schabowy, ziemniaczki i trzy surówki.

Muzyka jakiej najczęściej słucham to… Freddy Mercury

Kiedy zacząłeś trenować piłkę nożną, jak wspominasz swoje początki?

W 1979 roku, pierwszym klubem była Olimpia Elbląg. początek przygody z piłką to przede wszystkim zabawa i chęć poznawanie kolegów, znajomych.

Moimi najsilniejszymi stronami na boisku była…

pracowitość, wytrwałość, intensywność pracy i umiejętności piłkarskie(precyzja w każdym zagraniu piłki), a na koniec doświadczenie zbierane po każdym sezonie gry i rozegranym meczu.

Ulubiony klub (poza Granicą Kętrzyn) i reprezentacja której kibicujesz ?… Real Madryt i Granica Kętrzyn. Jestem wiernym kibicem Reprezentacji Polski .

Moje największym piłkarskim marzenie było… zagranie w I-Reprezentacji Polski oraz występy w klubie zagranicznym.

Boiskowy wzór dla mnie to… Diego Maradona

Dlaczego właśnie Granica Kętrzyn ? Jakie ew. nadzieje wiążesz pracą w Kętrzynie?

Granica Kętrzyn to przede wszystkim zaangażowani ludzie, wspaniała infrastruktura i tradycja piłkarska. Szukałem klubu z możliwościami rozwoju pod każdym względem, piłki młodzieżowej,
I-drużyny oraz organizacji klubu. Obecnie Granica Kętrzyn jest właśnie takim klubem, mamy plany, które wybiegają na dwa, trzy lata pracy. Podoba mi się takie myślenie.

Twoja ocena zrealizowanego okresu przygotowawczego oraz atmosfery w drużynie.

Okres przygotowawczy to kluczowy okres w którym poznaje się zespół jako całość i zawodników indywidualnie. Odpowiednio dobrane obciążenia w tym okresie rozwijają każdego piłkarza, dając mu większy potencjał . Pracę, którą wykonał zespół w tym okresie oceniam bardzo pozytywnie. Wiele treningów kształtujących charakter i doskonalące umiejętności pozwolą z większą pewnością siebie rozgrywać trudne mecze w  rundzie wiosennej. Atmosfera w drużynie jest dobra, piłkarze mają do siebie zaufanie oraz  szacunek za pracę, którą wykonali. Ostatnie mecz sparingowy
z Mrągowią pokazał, że możemy skutecznie rywalizować z silnymi przeciwnikami i, że jesteśmy gotowi do gry.

Jakie ma Pan wrażenia i spostrzeżenia po 3 miesiącach pracy w Naszym mieście?
Wrażenia mam oczywiście pozytywne. Duże wrażenie na mnie zrobił nowy stadion, miejsce gdzie sport obserwuje się z innej perspektywy, ten obiekt daje duże możliwości. Odpowiednia infrastruktura, a taką Ketrzyn posiada, to potencjał i komfort w pracy. Kolejny pozytywny akcent to ludzie otaczający klub. Prezes, zarząd, władze miasta oraz osoby wspierające klub to osoby bardzo zaangażowane w jego sprawy. Wspólnie przez ten okres pokonaliśmy wiele trudności związanych z transferami, okresem przygotowawczym, powstaniem klasy sportowej w LO oraz bieżącą działalnością klubu. Wszystko to jednak ma służyć ciągłemu rozwojowi i podnoszeniu poziomu sportowego. Myślę, że praca ta przyniesie wymierne efekty i w nieodległej przyszłości kibice będą zadowoleni z poziomu sportowego Granicy. Również podoba mi się samo miasto, a w nim piękna zabytkowa architektura, spokój i czystość. Dodatkowo jest pięknie położone w bliskości mazurskich jezior.

Główny cel na nadchodzące miesiące to… budowa pierwszego zespołu oraz rozwój piłki młodzieżowej Granicy Kętrzyn.

Ciekawostką jest fakt, że Adam Fedoruk pierwszą pracę, jeszcze jako grającego, trenera objął w 2001 roku w czwartoligowej Polonii Olimpii Elbląg. W tamtym sezonie w meczu 15 kolejki IV ligi warmińsko mazurskiej, 28 października 2001 roku zmierzył się na boisku w Elblągu z… liderująca wówczas Granicą. Nie tylko zagrał przeciwko nam, ale również w 9 minucie strzelił gola…. Ostatecznie w 72 minucie wynik wyrównał Daniel Lubieniecki i mecz zakończył się remisem 1:1, a elblążanie finalnie wywalczyli awans do III ligi wyprzedzając w tabeli naszą drużynę.

Witamy w Granicy i powodzenia!